تبلیغات
پرطرفدار - موفقیت نامحدود در 20 روز(11)
 
پرطرفدار
ایستادگی كن تا روشن بمانی شمع های افتاده خاموش می شوند...
درباره وبلاگ


هرچه می خواهی آرزو كن هرجایی كه می خواهی برو هرچه كه می خواهی باش چون فقط یكبار زندگی می كنی و برای انجام آنچه می خواهی فقط یك شانس داری... هیچ كس مجبور نیست كاری انجام دهد كه دوست ندارد...
در این وبلاگ هر هفته یكی از بزرگان علم روانشناسی به همراه آثار وی معرفی خواهد شد.
پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید

مدیر وبلاگ : میترا علیزاده
نویسندگان
نظرسنجی
آیا محتوای وبلاگ مفید است؟

روز نوزدهم: رویارویی با مشکلات


امروز روز نوزدهم است، تقریباً انتهای برنامه،و میخواهیم بیاموزیم كه چگونه مشكلات را به سرعت و قاطعانه حل كنیم. مهم نیست تا چه اندازه قوی باشید، تا چه حد مهارت داشته باشید، توانایی شما در چه حدی باشد، میزان تحصیلاتتان چقدر بالاست، زندگیتان چقدر عالی است و یا تا چه حد از امكانات مالی برخوردارید. به هر حال همهی ما در جریان زندگی مرتب با مشكلات گوناگونی روبه رو خواهیم بود.
(مشكل بخشی از زندگی است، بخشی از زندگی كه به ما اجازهی رشد و پیشرفت میدهد تنها با حل مشكلات است كه میتوانیم به ماهیت وجودی خویش پی ببریم. بدون مشكل، زندگیمان خسته كننده خواهد بود. )
امروز خواهیم آموخت كه چگونه میتوان با موانعی روبه رو شد كه انتظار نداریم بر سر راه موفقیتمان سبز شوند؟ در واقع آنچه مشكلات بزرگ را می آفریند همان مشكلات كوچكی هستند كه شما را در خود غرق كردهاند. اگر به جای یافتن راه حل در خود مشكل غرق شوید هیچ راه نجاتی نخواهید یافت. نیازی نیست راجع به این فكر كنید كه چرا چنین مشكلی رخ داده است. این كار هیچ كمكی به شما نخواهد كرد. بهتر است باور كنید كه اكنون مبارزهای در پیش رو دارید و باید بدانید چگونه مبارزه كنید تا پیروز میدان باشید. (بیاموزید تنها بیست درصد از زمان خویش را صرف خود مشكل كنید و باقی آن را برای یافتن راه حل بگذارید)

یافتن راه حل مناسب
میتوانید با یافتن الگوهای مناسب، مشكل خود را سریعتر و راحتتر حل كنید. اگر من مشكلی داشته باشم، اولین كاری كه میكنم این است كه از خود بپرسم چگونه میتوان با این مشكل كنار آمد؟ سریع ترین روش برای حل آن كدام است؟ چگونه میتوانم از این مشكل چیزی بیاموزم؟ به خاطر داشته باشید مغز شما قادر به یافتن هر پاسخی است و در برابر هر مشكلی پیروز خواهد شد به شرط آنكه از آن سوالات مناسبی بكنید.
گر چه زندگی هر فردی مختص خود اوست و سرنوشت هر انسانی در این جهان بینظیر است، معضلاتی كه در زندگی، روابط زناشویی، تجارت، دوستی، همسرداری، فرزنداری، اقتصاد و كنترل جسم بر سر راه انسانهاست، مشترك است و راه حل مشابهی دارد؛ بنابر این یافتن الگو حل مشكل را آسان و سریع میكند. انچه اغلب افراد را از حل مشكلاتشان باز میدارد، احساسی ا ست كه هنگام حل مشكل خود دچارش هستند. حس نا امیدی موجب میشود فرد در خود غرق شود و نتواند هیچ راه حلی بیندیشد. اگر در این دام گرفتار شوید توانایی ذاتی حل مشكلات از شما سلب خواهد شد. اما چگونه میتوان از این دام گریخت؟
به دو نكته خوب توجه كنید:
الف-بیاموزید در فكر خود ناراحتی بسیار را با فكر مداوم راجع به چگونگی به وجود آمدن مشكلات مربوط سازید به مغزتان بیاموزید كه تفكر مداوم دربارهی خود مشكل بسیار دردناكتر از روبه رو شدن با مشكلات است.
ب-اگر به مغز آگاهی دهید، خود، راه حل مشكل را برایتان مییابد. به همین دلیل به مغز بیاموزید حل مشكلات به معنای دست یافتن به خوشی است و این نكته براستی حقیقت دارد.
(خوب دربارهی گذشتهی خود فكر كنید. بزرگترین لذاتی كه در زندگی به دست آوردهاید به دلیل حل مشكلاتی بوده است كه در ابتدا، حل آن دشوار و یا حتی غیر ممكن به نظر میرسید )
كلیدهای طلایی حل مشكل
1-بر احساس خود مسلط باشید. در نا امیدی و مرور مكرر خودِ مشكل غرق نشوید. قدرت خود را حفظ كنید و اطمینان داشته باشید نیروی شما برتر از هر مشكلی در جهان است. مهم نیست در چه موقعیتی قرار گرفتهاید یا همین مشكل تا چه حد دشوار به نظر میرسد. به خاطر داشته باشید این تنها یك مسابقه است و شما قادرید شیوهای برای حل مشكل خود بیابید. فقط قرار است كارهایی را كه قبلاً آموختهاید دوباره انجام دهید تا پیروز شوید.
2-تمام توان فكری خود را برای یافتن راه حل بسیج كنید. برای تمركز یافتن بهترین راه نوشتن است. به خاطر داشته باشید تنها بیست درصد وقت خود را برای شرح و توصیف خود مشكل صرف كنید و هشتاد درصد باقیمانده را به یافتن راه حل بپردازید.
3-بهترین، موثرترین و سریعترین برنامه را جهت رفع مشكل خود انتخاب كنید و در اسرع وقت آن را به اجرا بگذارید منتظر نمانید. زمان بهترین ابزار برای شماست. به محض اینكه راه حلی یافتید دست به كار شوید.
4-به نتایج برنامهی خود توجه كنید. ازآنچه انجام دادهاید چه حاصل شده است؟آیا به رفع مشكل نزدیكتر میشوید و یا خود را بیشتر به درد سر انداختهاید؟
5-اگر آنچه انجام میدهید كار ساز نیست فوراً شیوهی خود را تغییر دهید. از تغییر نهراسید انعطاف پذیری در انجام روشهای گوناگون به شما توانایی حل هر گونه مشكل را خواهد بخشید به جای بستن همهی درها، با روی باز با هر راه حل احتمالی برخورد كنید. از خود بپرسید « چه میشود اگر این راه را در پیش گیرم؟ اگر كاری را كه هرگز انجام ندادهام در پیش گیرم چه خواهد شد؟»شاید با پرداختن به راه حلهایی كه به نظرتان احمقانه میرسد، دست كم احتمالات جدیدی به ذهنتان خطور كند كه شانس و فرصت بیشتری در اختیارتان بگذارد.
6-به خاطر بسپارید كه همواره در اطراف شما الگوهای موفقی وجود دارد مسلماً افراد دیگری قبل از شما آن را پشت سر گذاشتهاند. نزد آنها بروید و پاسخهای مورد نیاز خود را بدون تجربههای تلخ بگیرید.
7-هفتمین كلید طلایی برای حل مشكل این است كه باور خود در مورد مشكل را تغییر دهید.
اغلب مردم به مشكلات به چشم درگیریهای فرسایندهای نگاه میكنند كه هر روز جسم و روح آنها را میآزارد اما من هنگام برخورد با هر مشكلی آن را به چشم یك مسابقه میبینم و من عاشق مسابقه دادن هستم در واقع دست و پنجه نرم كردن با مشكلات، تفریح بسیار خوبی است؛ درست مثل یك بازی است. فقط باید مراقب راههایی كه میرویم باشیم تا از دور بازی كنار نرویم. (بهتر است شما نیز مفهوم مشكل را در ذهن خود تغییر دهید و بدانید مشكلات دریچههایی به سوی رشد و تعالی انسانها هستند. فرصتهایی كه به شما امكان شناخت خود و تواناییهایتان را میبخشد. در زندگی من بزرگترین مشكلات و ناملایمات، بیشترین امكان رشد و شكوفایی را برایم مهیا كرده است )
سوالات مشكل گشا
همانطور كه قبلاً خواندید، بر هر چه تمركز كنید. همان را به دست میآورید و كانون تمركز فكرتان را سوالاتی كه از خود میكنید. تعیین خواهید كرد. مدتها بود كه متوجه شده بودم مشكلات به هر حال پیش می آیند. اگر بخواهم با دیگران در ارتباط باشم و یا كارهای مهمی در زندگی انجام دهم باید با مشكلات دست و پنجه نرم كنم. پس تصمیم گرفتم برای بالا بردن تواناییام در حل مشكلات از خود سوالاتی بكنم كه به جای اینكه مرا در مشكلات غوطهور سازد، راههایی پیش رویم قرار دهد. بنابر این برای خود چهار سوال طرح كردم و به آنها نام سوالات مشكل گشا دادم. شما نیز میتوانید از این سوالات برای حل مشكلات خود بهره گیرید.
به اندازهی مشكل كاری نداریم چرا كه تمام مشكلات كوچك نیز در ابتدا بسیار بزرگ به نظر میرسند. این سوالات برای هر نوع مشكلی كار ساز است.
اخیراً حدود بیست و پنج سمینار را در طی بیست و هشت روز ترتیب دادم بسیار خسته بودم و زمانی كه برگشتم احساس میكردم توانی برایم باقی نمانده است، علاوه بر این وقتی به خانه رسیدم صدها پیام یافتم كه بایست به آ نها پاسخ میدادم دست كم می باید چهل و هشت ساعت در خانه بمانم و فقط به این پیامها پاسخ دهم جوش آورده بودم از خودم سوالات ناراحت كنندهای میكردم كه لحظه به لحظه بر عصبانیتام میافزود: «خدایا چگونه باید این همه كار را انجام دهم؟ چرا نباید هیچ زمانی برای خودم داشته باشم» اما خیلی زود با خودم كنار آمدم. به خود گفتم اصل مطلب این است كه من میخواهم از زندگی لذت ببرم، پس بهتر است به جای ناراحتی به حل مشكل بپردازم بنابر این چهار سوال مهم از خود كردم:
1-از این مشكل چه نتیجه ی شایسته ای عایدم خواهد شد؟
خوب مسلماً هیچ. بنابر این شكل سوال خود را اصلاح كردم و پرسیدم:در این مشكل چه نتیجهی شایستهای میتوانم پیدا كنم؟ در ابتدا تصور كردم باید از كسانیكه میخواستند پاسخشان را بدهم عذر خواهی كنم. اما به این نتیجه رسیدم كه این كار به هیچ عنوان موجب خوشحالی من نخواهد شد زیرا مشاورهی آنها با من میتواند تفاوت بزرگی در زندگیشان به وجود آورد و این تغییر برای من نیز بسیار هیجان انگیز خواهد بود.
2-تنها مسئلهای كه مرا ناراحت میكند چیست؟
این سوال این پیش زمینه را به ذهن خواهد بخشید كه هر چیز كامل و عالی است، به جز یك نكته. در مورد مشكل من، آنچه موجب ناراحتیام میگردید این بود كه من زمان كافی برای زندگی شخصی خود نداشتم.
3-تمایل دارم این كار را به چه طریقی انجام دهم؟
باز هم پیش زمینهی مثبتی به ذهن میبخشم: میخواهم در این زمینه كاری انجام دهم، اما چگونه؟ این روش شیوهی خوبی برای نگاه كردن به دنیاست و موجب میشود به جای غرق شدن در خودِ مشكل، دربارهی راه حل بیندیشید. مغز من به این نتیجه رسید: خوب میتوانم به جای مشاورهی حضوری با تلفن به مراجعان پاسخ دهم، بدین شكل زمان بیشتری برای خودم خواهم داشت. و علاوه بر این میتوانم به وظیفهی خود عمل كنم.
4-احتمالاً مهمترین سوال: چگونه میتوانم برای حل مشكل خود برنامهای تنظیم كنم كه از انجام آن لذت ببرم؟ چطور میتوانم به تمام این افراد پاسخ دهم و از این كار لذت ببرم؟ چون سوال خوبی كرده بودم مغز من فورن پاسخ داد. مغز من گفت: چرا تلفن و كامپیوتر خود را بیرون از خانه نمیبری؟ من فورن برنامهای برای گردش و مسافرت با اعضای خانوادهام ترتیب دادم و از همانجا با همهی مراجعان تلفنی تماس گرفتم و گفتم «هی، من از كنار ساحل با شما صحبت میكنم! برای بالا بردن كیفیت زندگی خود چه كردید؟» بدین شكل ضمن تماس با همه خودم نیز واقعن خوشحال بودم.
تمرین امروز:
برای حل یكی از مشكلات خود از این چهار سوال استفاده كنید: این سوالات را در دفترچهی موفقیت خود یادداشت كرده و به آنها پاسخ دهید.
1-از این مشكل چه نتیجهی شایستهای عایدم خواهد شد؟
2-تنها مسئلهای كه مرا ناراحت میكند چیست؟
3-تمایل دارم این كار را به چه طریقی انجام دهم؟
4-چگونه میتوانم برای حل مشكل خود برنامهای تنظیم كنم كه از انجام ان لذت ببرم؟
(با مشكلات خود بازی كنید، از انها لذت ببرید و با آنها رشد كنید)
تا روز آخر ..... روز بیستم .....

 

 

 

 

  

 

روز بیستم (روز آخر):موفقیت جاودان
به روز آخر رسیدهایم. واقعاً عالی عمل كردید و من بسیار هیجان زده شدهام. میدانید شما كاری را انجام دادهاید كه كمتر كسی در این دنیا از عهده آن بر میآید. من به شما افتخار میكنم. خوب فكر كنید. میدانید چند نفر در این دنیا هستند كه حقیقتاً میخواهند زندگیشان تغییر كند اما هیچ كاری برای تغییر دادنش انجام نمیدهند! اغلب مردم تمایلی به تلاش ندارند، پاداش میخواهند اما بدون زحمت و فعالیت. اما همهی ما اكنون میدانیم كه موفقیت بدون تلاش امكان پذیر نیست. هیچ غذایی مجانی نیست.
برنامههای كوتاه مدت و موقتی شیوه و الگوی افراد موفق نیست آنچه آموختید تنها برای 20روز كار برد ندارد، برای رشد باید آنها را ادامه دهید.

مهارت یافتن در موفقیت
هر آموزش جدیدی نیاز به تمرین دارد. به یك بار خواندن این مباحث بسنده نكنید، بارها و بارها بخوانید و بارها توصیههایش را تمرین كنید. زیرا باید در انجام آنها مهارت یابید.
با بدست آوردن مهارت، بردبار نیز خواهید شد. اكنون به خوبی میدانید چگونه باید زندگی خود را تغییر دهید چرا كه تكنولوژی به دست آوردن قدرت درونی را آموخته اید.
كلید در دستان شماست اما برای باز كردن قفل موفقیت لازم است استفاده از آنرا تمرین كنید. مباحث موفقیت را از ابتدا شروع كنید. به خاطر داشته باشید كه تكرار مادر هر مهارت است.
برای هر مشكلی كه ممكن است با آن مواجه شوید مسائل مالی،احساسی یا خانوادگی راه حلی در این مباحث موجود است پس منتظر نمانید. میتوانید به سرعت مشكل خود را برطرف سازید.
روشهای موفق زیستن
طی روزهای آینده میخواهم این فعالیتها را دنبال كنید.
1-میدانم كه انسان جایز الخطاست احتمالاً در طی برنامههای دورهی ما، تمرینهایی وجود داشتهاند كه شما به هر دلیل آنها را پیگیری نكردهاید. از شما میخواهم تمرینهای خود را دوره كنید و ببینید آیا تمرینی بوده است كه آنرا انجام نداده و یا سرسری گذشته باشید؟ دوباره آنرا انجام دهید تا از فواید آن بهره ببرید.
2-به محض اینكه دورهی بیست روزه به پایان رسید بار دیگر به تنظیم اهداف خود بپردازید. چهار هدف اصلی خود را مشخص كنید و دلایل رسیدن به آنها را در چند سطر، در دفترچهی موفقیت خود بنویسید.
بنویسید كه اگر به این اهداف برسید یا نرسید چه اتفاقی رخ خواهد داد ؟سپس با شرح جزئیات، راه حلها و برنامههایی را كه جهت رسیدن به این اهداف در نظر دارید یادداشت نمایید.
3-میخواهم برای رسیدن به اهداف خود تعلل نكنید. در طی چها روز آینده برای دست یافتن به اهدافتان تلاش كنید. همین امروز شروع كنید این كار را به فردا موكول نكنید؛ حتی اگر یك تماس تلفنی باشد.
در طی چهار روز آینده بیش از تمام روزهای این برنامه بیست روزه دربارهی اهداف و كارهایی كه میتوانید برای رسیدن به آن انجام دهید فكر كنید و هر روز، قدمی برای نزدیك شدن به آن بردارید.
4-دست كم ده روز دیگر به طرح سوالات صبحگاهی خود ادامه دهید. هر روز صبح، هنگامی كه از خواب بیدار میشوید از خود سه، چهار یا پنج سوال بكنید كه به راستی شما را در موقعیت فكری مثبت و قدرتمندی قرار دهد. باید آنقدر به این كار ادامه دهید تا برایتان به صورت عادت درآید.
به زودی به محض اینكه از خواب بیدار شوید، مغزتان به شما میگوید: «خدایا امروز چه روز خوشایندی در انتظار من است؟ چه كاری میتوانم بكنم كه امروز بیشتر از روز پیش خوشحال باشم؟امروز به چه چیزی از زندگی ام افتخار كنم؟
از چه چیزی خشنود هستم؟ عاشق چه كسانی هستم؟ و چه كسانی را دوست دارم؟» اگر این سوالات را مرتب طرح كنید پاسخهایی عالی خواهید شنید واحساس فوق العادهای خواهید داشت. هر چه در زندگیتان اتفاق میافتد خوشایند و دلپذیر خواهد بود چون احساس شما آنرا تعیین كرده است.
5-میخواهم از زندگی لذت ببرید، پس در ذهن تصاویری بسازید و تغییری را كه در این برنامه در خود ایجاد كردهاید به چشم ببینید. به عبارت دیگر نه تنها باید هر روز به فكر پیشرفت باشید، بلكه آینده و رشد خود را نیز هر روز تجسم كنید. آنچه هر روز برایتان رخ میدهد دردفترچهی خود بنویسید: امروز چه چیزی یاد گرفتهاید؟ چه چیزی كشف كرده اید؟ ...... من هر چه را یاد میگیرم بیدرنگ یادداشت میكنم و نمیگذارم از ذهنم ناپدید شود. اگر فیلمی میبینم نكات مثبت و سودمند آنرا یادداشت میكنم. من جایی برای نگهداری و حفظ این عقاید و نظریات دارم و به آن نام «دفترچه ی زندگی بهتر» داده ام.
زندگی ارزش ثبت كردن را دارد. این دفترچه ها مسیر رشد شما را مشخص خواهند كرد. حتی میتوانید به فرزندانتان هدیه دهید. تا آنها از تجاربتان برای بهبود بخشیدن به زندگی خویش استفاده كنند آنها میتوانند بدین طریق با شما رابطهای نزدیك برقرار كنند؛ حتی اگر در این دنیا نباشید.
6-باید هر روز چیز تازهای یاد بگیرید و هر روز بر اساس آنچه میآموزید روشهای نویی برای بهتر زندگی كردن ابداع كنید. زندگی خود را جاودانه و به یاد ماندنی سازید.
7-به خاطر داشته باشید قادرید هر مشكلی در زندگی را فوراً حل كنید. چهار مرحله زیر را كه قبلاً آموختهاید اجرا كنید:
الف-تصمیم بگیرید: آنچه واقعاً میخواهید چیست؟ در مشكلات غرق نگردید و فكر خود را تنها به راه حلها متمركز كنید.
ب-برنامه ریزی كنید: بهترین راه، یافتن یك الگوی مناسب است. كسانی را كه قبلاً نتیجه گرفتهاند بیابید و از آنها بپرسید چه كردهاند.
ج-منتظر نمانید، عمل كنید: به خاطر بسپارید كه تنها با تصمیم گیری هیچ كاری صورت نمیگیرد. بلكه باید برای رسیدن به هدف وارد عمل شوید و حركت كنید؛ منتظر روز خاصی نباشید.
د-انعطاف پذیر باشید: به یك شیوهی خاص اكتفا نكنید، هرگاه احساس كردید روشتان كار ساز نیست شیوهی خود را تغییر دهید.
8-اگر میخواهید در زندگی كردن مهارت یابید باید به چند نكتهی كلیدی توجه كنید:
احساس و فكر خود را كنترل كنید. خوشحالی در گروی توانایی كنترل احساساتتان است رضایت از زندگی برای هیچ كس با افزودن مال و دارایی، توانایی یا روابط گوناگون حاصل نمیشود. هر كس پس از رسیدن به یك موفقیت، معیار جدیدی برای ارزیابی خود مییابد و باز هم از زندگی راضی نیست مهم نیست در زندگی چه اتفاقی رخ میدهد، شمایید كه تصمیم میگیرید چه احساسی داشته باشید.
شما اكنون انواع شیوههای كنترل احساس چون تغییر حالات جسم، نحوه ی تنفس، حالات چهره، شكل حركت، تمركز فكری و طرح سوالات موثر را آموخته اید. پس شكی نیست كه میتوانید به راحتی احساسی را كه مایلید در خود ایجاد كنید. اگر این طور نیست دوباره مباحث قبل را مطالعه كنید.
9-برای اینكه بتوانید تغییری را به وجود آورید نیازمند دلایلی محكم و قانع كننده هستید. برای اینكه آموختههای خود را هر روز به كار گیرید باید دلایلی برای این كار داشته باشید، در غیر این صورت برای انجام برنامههایتان باید خود را مجبور كنید. باید بدانید به چه دلیلی میخواهید به چنین هدفی برسید. دلایل قانع كنندهای كه موجب شود هر روز قدمی برای رسیدن به این اهداف بردارید.
10-هدف شما در زندگی چیست؟ به دنبال چه چیزی هستید؟ چه چیزی باعث بروز حالات مختلف شماست؟ اگر هر روز قبل از آغاز فعالیت روزانه، این سوالات را از خود بكنید، پیش از آنكه با مشكلی رو به رو شوید پاسخ و راه حل آنرا میدانید. اگر روشی غیر از این داشته باشید در مسابقهی زندگی عقب خواهید ماند. باید چالشها و مبارزات زندگی را بپذیرید و از قبل الگویی برای رویارویی با آنها داشته باشید. به عبارت دیگر، برای زندگی كردن باید درسهایی را از قبل آموخته باشید تا ناچار نشوید هنگام رو به رو شدن با بحران یا سختی آنها را یاد بگیرید. به چند مثال توجه كنید:
الف- كسانی در اطراف ما هستند كه خیلی دوستشان داریم و بالاخره روزی میمیرند حتی تصورش بسیار دلخراش است، اما باید یاد بگیرید چگونه به مرگ نگاه كنید. چه نكتهای در مرگ هست كه خوشایند به نظر میرسد؟ نترسید، تفكر در این باره احساس عطوفت شما را از بین نمیبرد بلكه به شما كمك میكند هنگامی كه عزیزی را از دست دادید به جای رفتارهای بیخردانه كه به شما و اطرافیانتان صدمه میرساند، اندوه از دست دادن عزیزتان را با آرامش بیشتری تحمل كنید.
ب- از قبل به چگونگی برقرار كردن رابطهی جنسی با همسرتان فكر كنید. شما به هر حال باید به این مقوله رو به رو شوید؛ و اگر از قبل هیچ الگویی برای رفتار مناسب نداشته باشید ممكن است كاری كنید كه برای همیشه پشیمان شوید. زیرا گاهی به خاطر نداشتن رابطهی جنسی مناسب، بسیاری از روابط خانوادگی از هم میپاشد این طور نیست؟
ج-بالاخره روزی پیر میشوید. از فكر كردن دربارهی دوران پیری نترسید؛ اهدافی برای خود مشخص كنید كه آن روزها را برایتان بسیار دلپذیر و خوشایند سازد
د-اگر تاجرید، این حقیقت را بپذیرید كه ممكن است روزی همهی دارایی خود را از دست بدهید، پس از قبل این موقعیت را تجسم كنید و راه حلهایی برای خارج شدن از این مخمصه بیابید.
این منفی بافی نیست، زیركی است. هیچ وقت انتظار رسیدن بدترینها را نداشته باشید. اما برای وقوع آن آماده شوید و از قبل برای حل مشكلات برنامه داشته باشید.
11-هر روز زندگی خود را بررسی كنید. منظورم این نیست كه هر لحظه با ترس از خود بپرسید «اوه خدا جان آیا این رفتارم درست بود؟ خداوندا آیا كار درستی میكنم؟» شما طی شش ماه،یك یا دو سال آینده باید به مقصدی برسید، پس باید هر روز مسیر خود را كنترل كنید، به بیراهه نروید. از خود بپرسید «هی من به كجا میروم؟اهداف و ارزشهای كنونی من چیستند؟ و مرا به كجا میبرند؟ اگر در همین راه پیش روم، مقصد نهاییام كجا خواهد بود؟» اگر به اعمال روزانهی خود توجه نداشته باشید، مسیر و جهت حركت شما چنان بیسر و صدا تغییر خواهد كرد كه روزی ناگهان در مییابید نه تنها در جایگاهی كه میخواستید نیستید بلكه فرسنگها با آن فاصله دارید.
12-خوب فكر كنید مهم نیست شما اكنون در زندگی به چه نتایجی دست یافتهاید معمولاً آنچه ما را خوشحال میكند، آن چیزی نیست كه اكنون در اختیار داریم بلكه اهدافی است كه میخواهیم در آینده به آنها دست یابیم. به همین دلیل اغلب ما در زندگی احساس خوشی نمیكنیم. چرا؟ چون از آنچه به دست آوردهایم راضی هستیم از دامی به نام موفقیت بهراسید. اگر به این موفقیت بسنده كنید همین موفقیت برایتان دامی خواهد شد كه شما را در خود میبلعد بهتر است برای ادامهی یك زندگی با نشاط همواره انگیزهای برای حركت داشته باشید شما شایستگی بیشتری دارید، خسته نشوید.
آخرین و مهمترین مطلب
سالها پیش دریافتم اگر آنچه را آموختهام یا كسب كردهام به دیگران ببخشم احساس فوق العادهای خواهم داشت. ارزش بخشش، از خود پول بسیار بیشتر است. اگر طعم بخشش را بچشید دیگر بدان معتاد خواهید شد. هر چه بیشتر به دیگران كمك كنید مایلاید بیشتر و بیشتر كار كنید و پیشرفت نمایید زیرا اگر خود رشد نكنید چیزی برای بخشیدن نخواهید داشت.
اگر پول كافی داشته باشید آنقدر كه بتوانید بدون كار زیاد بخورید، بیاشامید، سیگار بكشید و تا صبح جلوی تلویزیون بنشینید مسلماً هیچ لذتی از زندگی نخواهید برد زیرا به كسی جز خودتان فایدهای نبخشیدهاید خوب به اطرافتان نگاه كنید. افراد زیادی هستند كه با كمك شما زندگی آنها دگرگون میگردد. «خانواده، دوستان، همكاران و... »
شاید هیچ كدام از كسانی كه مرتب به آنها میبخشید هیچ وقت هدیهای به شما ندهند، اما شما روزی بهترین هدیه را دریافت خواهید كرد؛ همان احساس فوق العاده ای كه در آخرین دقایق زندگیتان حس میكنید. شما با آرامشی باور نكردنی از این دنیا خواهید رفت و این بهترین انگیزه و تحسین برای بخشش است نگذارید آنچه به دست میآورید بر قصهی زندگیتان «نقطه پایان»باشد. زندگی هیچ كس حتی با مرگ او پایان نمییابد. )
میخواهم از اینكه درطی بیست روز این برنامه را پی گیری كردید از شما تشكر كنم اما میخواهم بدانید دوستی من و شما پایان نیافته است، من منتظر شما خواهم ماند. هر وقت بخواهید میتوانید مرا از قفسه بردارید و اجازه دهید من دوباره مربی و راهنمای شما باشم از این كه توانستم عقایدی كه زندگیام را دگرگون كرده است با شما شریك شوم، احساس فوق العادهای دارم. با به پایان بردن این مطالب و عمل به آن هدیهای به من دادید و من بابت این هدیه تا آخر عمر از شما متشكرم. امیدوارم روزی شما را از نزدیك ببینم و از موفقیتهای شما با خبر شوم.
به امید آن روز «آنتونی رابینز»آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :