تبلیغات
پرطرفدار - موفقیت نامحدود در 20 روز(7)
 
پرطرفدار
ایستادگی كن تا روشن بمانی شمع های افتاده خاموش می شوند...
درباره وبلاگ


هرچه می خواهی آرزو كن هرجایی كه می خواهی برو هرچه كه می خواهی باش چون فقط یكبار زندگی می كنی و برای انجام آنچه می خواهی فقط یك شانس داری... هیچ كس مجبور نیست كاری انجام دهد كه دوست ندارد...
در این وبلاگ هر هفته یكی از بزرگان علم روانشناسی به همراه آثار وی معرفی خواهد شد.
پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید

مدیر وبلاگ : میترا علیزاده
نویسندگان
نظرسنجی
آیا محتوای وبلاگ مفید است؟

یکشنبه 10 مهر 1390 :: نویسنده : میترا علیزاده
روز یازدهم: عادتها ...........................
امروز ما نیمی از برنامه ی چهارهفته ای خود را پشت سر گذاشته ایم و قصد داریم از عاداتمان صحبت كنیم. همه ما مجموعه عادات مشخصی داریم كه حالات، احساس و زندگی ما را هدایت میكنند، چه ما از این امر با خبر باشیم، چه نه. تفكر نوعی عمل است و هر عمل عادتی به وجود خواهد آورد.
آیا عاداتی دارید كه خودتان از آنها با خبر باشید و بدانید هر روز از آنها تبعیت میكنید؟ احساسی دارید كه هر روز آن را در خود بیابید؟ مثلاً از روی عادت عصبانی شوید؟ هر روز چه كارهایی میكنید تا بتوانید احساس عصبانیت،افسردگی،درماندگی یا تنهایی كنید؟ زیرا چنین احساسهایی هیچ وقت به خودی خود شكل نمیگیرند.
بروز چنین احساسهایی نیاز به تلاش و زحمت دارد!باید حتماً جسمتان را در حالت خاصی قرار دهید و به دنیا به شیوهای خاص نگاه كنید پس اگر احساس منفی یا مثبتی كه دارید مداوم و همیشگی است، دلیل آن شرایط موجود نیست بلكه عادت شماست. شما عادت كرده اید به دنیا به چشم دیگری بنگرید.
شاید زمان آن فرا رسیده است كه عادت جدیدی در زندگیتان ایجاد كنید. برای این كار در اولین قدم میخواهم در دفترچه ی موفقیت خود پنج احساس محدود كننده و ناخوشایندی را كه همواره با شما هستند و به صورت عادت درآمده اند یاداشت كنید مثلاً:ناامیدی، افسردگی، عصبانیت، غم، لاقیدی.....بسیار خوب، حالا خوب فكر كنید. برای به وجود آمدن این احساسات چه باید بكنید؟ چه باورهایی باید داشته باشید؟ جسمتان چه حالتی باید به خود بگیرد؟

                                                                                

 

                                                              

 محركهای طبیعی ................................................

در دنیا مسائل و رخدادهایی (اعیاد-حوادث دلخراش گذشته....) هستند كه شما را به حركت وا میدارند؛ و بر اساس این محركهای مختلف محیطی، عادات متفاوتی ایجاد خواهد شد. این حالت،« سیستم شرطی سازی » نام دارد. اگر همزمان با وقوع محركی، احساس خاصی ایجاد شود،نسبت به این محرك شرطی خواهیم شد. همه ما در زندگی دارای محركهایی هستیم كه برایمان عادت خاصی به وجود آورده اند. به این محركها «عوامل تثبیت كننده »گفته میشود. به عبارت دیگر با وقوع این محركها عادت حسی بدون هیچ دلیل خاصی به وجو خواهد آمد. بنابر این برای به دست آوردن موفقیت، پول، خوشحالی، تفریح، شادابی و لذت بیشتر باید مغزتان را شرطی كنید. اما ابتدا باید عادات پیشین را كشف كرد و آنها را از بین برد.
روش از بین بردن عادات منفی.............................................
شما كاملاًاین روش را میدانید زیرا قبلاًدر این باره مفصلا ًصحبت كرده ایم در اولین قدم باید بپذیریم كه این عادت برایمان ناراحتی زیاد به دنبال خواهد داشت. باید ناراحتی را به وضوح در وجود و مغزمان حس كنیم، تا به نقطه ی عطف برسیم آنگاه این عادت را كنار خواهیم گذاشت. « اگر شما از كسانی هستید كه مثلاً عادت دارید هر بار كه همسر خود را میبینید با او به بحث و مشاجره بپردازید، برای كنار گذاشتن این عادت شیوه های بیشماری وجود دارد: مثلاً در میان دعوا میتوانید از جا بلند شوید و چند بار بالا و پایین بپرید. ممكن است احساس حماقت كنید اما دست كم دعوا نخواهید كرد. اگر این حركت را هر بار كه دعوا میكنید انجام دهید دیگر تمایلی به جر و بحث با همسرتان نخواهید داشت » درست مانند یك سی دی كه اگر هر بار خراشی به روی آن ایجاد كنید دیگر كامپیوتر قادر به اجرای آن نخواهد بود. اما پس از اینكه الگوی قدیمی را از بین بردید باید الگوی جدیدی را جایگزین آن كنید. برای این كار شما را راهنمایی خواهم كرد.
قبلاًپنج احساس منفی خود را یادداشت كرده اید حالا از شما میخواهم ظرف 5 تا 10دقیقه، عاداتی را كه منجر به ایجاد این احساسها میشوند یادداشت كنید. در واقع میخواهم دستورالعمل لازم برای ایجاد یك احساس را به دست آورید. بشر آزاد است انتخاب كند. میتواند با تفكر سالم از حمایت الهی برخوردار شود «جانشین خدا گردد» و یا با استفاده ی نادرست از آن به سطحی پایینتر از حیوان نزول كند.
بشر قادر است خالق زیباترین روح باشد هیچ چیز به اندازه ی تعلیمات الهی در آرامش روح موثر نیست. از شما میخواهم به تعالیم الهی با دقت بیشتری گوش بسپارید و به آنها عمل كنید. عمل به آموخته ها بیش از آموختن ارزش دارد. )
احساسهای نیرو بخش ...................................
در دفترچه ی موفقیتتان پنج احساس مثبت را كه معمولاً در خود مییابید بنویسید. پنج احساسی كه دست كم یكی دو بار در هفته به سراغتان می آیند كدامند؟ كدام یك قدرت بخش و نیرو دهنده اند؟ حالا بنویسید چه عاداتی موجب بروز چنین احساسهایی میشوند. شاید برخی از این احساسات نیرو بخش، عشق، بخشش، همكاری، شایستگی، موفقیت، خوشحالی یا توانایی باشند. چه عاداتی موجب میشوند چنین حسی داشته باشید؟چگونه فكر میكنید؟ چه تصاویری در ذهنتان دارید؟ جسم و بدنتان را به چه شكلی در میآورید؟بدین شكل میتوانید دستور العمل لازم جهت ایجاد احساسهای نیرو بخش را بیابید.
اكنون شما توانایی این را یافته اید كه اگر احساس افسردگی میكنید در همان ابتدای شكل گیری این احساس، روند ایجاد آن را متوقف كنید. نباید یك احساس، كل دنیای شما شود. نباید حسی را جزو لاینفك هویت خود بدانید. بدین شكل تصاویر ذهنی شما و خلاقیتتان محدود خواهد شد و قدرت شما سلب میگردد.
«مغلوب یك احساس خاص شدن، سریعترین روش برای از بین بردن توانایی شما در به كارگیری قدرت درونی است، بنابراین به محض اینكه احساسات منفی خود را شناختید، حس خوشایندی را جایگزین آن نمایید.» به خاطر داشته باشید كه ترس از اینكه «چه خواهد شد» از انجام دادن آن كار ناراحت كننده تر است. و باز هم به خاطر داشته باشید اگر به خودتان بگویید «باید این كار را انجام دهم »مغزتان میگوید «من این كار را نمیكنم »زیرا كلمه ی «باید»در ذهن اغلب ما به معنی ناراحتی است پس به جای این كلمه از كلمه ی دیگری استفاده كنید. مثلاً به خود بگویید «من این كار را انتخاب میكنم » یا «من میخواهم این كار را انجام دهم » مسلماًاین بار احساس متفاوتی خواهید داشت.
تمرین امروز .....................................
بسیار ساده است میخواهم كاری را كه امروز انجام دادید دوباره مرور كنید. پنج احساس منفی خود و چگونگی شكل گرفتن آنها را به خاطر آورید. چند راه برای شكستن این الگوهای قدیمی اختراع كنید. مثلاً هنگام گرسنگی كاذب، بجای خوردن، نرمش كنید. بدین شكل میتوانید الگوهای قدیمی را بشكنید. احساسات مثبت را بازنگری كنید و خوب درباره ی آنها فكر كنید چگونه این احساسهای عالی را در خود شكل میدهید؟ از چه عاداتی بهره میگیرید؟ و سرانجام مجدداًشیوه های «آغاز دست به كار شدن» را مرور كنید. در روز دوازدهم درباره ی «شرط موفقیت» صحبت میكنیم. میخواهم به شما بیاموزم چگونه میتوان با شرطی كردن، بدون تلاش آگاهانه عادتهایی را كه در زندگی حمایتتان میكنند، پی بگیرید....
تا بعد ...

 

 روز دوازدهم :

شرط موفقیت


امروز می‌خواهیم روش به كار بردن عادات را در جهت موفق ساختن زندگی بیاموزیم. «از این پس مجبور نیستید برای ایجاد احساس‌های خوش، خودآگاهانه عمل كنید» یكی از بزرگترین مشكلات بر سر راه كسانی كه می‌خواهند به منظور موفق شدن تغییر كنند این است كه همواره سعی دارند این تغییرات را كاملاً آگاهانه صورت دهند. و به همین دلیل، برای ایجاد این تغییرات نیرو و زمان زیادی صرف می‌كنند. مثلاً می‌گویند
«بسیار خوب؛من می‌خواهم ناامیدی را كنار بگذارم. پس الان باید مراحل تغییر را شروع كنم» این روش
برای مدتی عملی است، اما اگر تبدیل به (عادت) نشود هیچ وقت دائمی نخواهد شد و پس از مدتی آن را كنار
خواهند گذاشت.
برای همیشگی كردن تغییرات باید شرطی شد. شرطی شدن یعنی تثبیت یك تغییر در ذهن به طوری كه به شكل خود كار انجام شود و مهم این است كه بدانیم تكرار، مادر تمام هنرهاست

تغییر دادن الگوهای ذهنی .....................
هیچ احساس منفی مداومی از بدو تولد با انسان زاده نمی‌شود بلكه احساس مداوم آن به دلیل شرطی شدن ذهن ما با عوامل متعدد است. پس احساس منفی ناگهان موجود نمی‌آید. به خاطر بیاورید چگونه نسبت به آنچه در ذهن‌تان تثبیت شده شرطی شده‌اید. مسلماً هنگام شكل‌گیری چنین ارتباطی در یك موقعیت احساسی قوی قرار داشته‌اید. هر زمان كه رویدادی به طور مكرر با احساس قوی همراه گردد نسبت به آن شرطی خواهید شد.
مجریان طرح‌های آگهی‌های تبلیغاتی می‌دانند چگونه ما را تحت تأثیر قرار دهند و به محصول مورد تبلیغ خود شرطی كنند.
همانطور كه گفتم شرطی شدن در اثر تداوم یك حركت، عامل یا رویداد، همزمان با درك یك احساس به وجود خواهد آمد.
تصور كنید شخصی پدرش را از دست داده مسلماً یكی از قوی‌تیرین احساسات منفی، یعنی افسردگی، در وجود او در اوج است. در مراسم تشییع، یكی از دوستان به طرف او می‌آید و به (شانه‌اش )می‌زند و می‌گوید «دوست من، می‌دانم كه چقدر سخت است؛ امیدوارم بقای عمر تو باشد» فردی دیگر از اقوام هم همین كار را می‌كند و روی (شانه‌اش )می‌زند و می‌گوید «پسرم براستی اتفاق دردناكی است »و ....
هیچ كدام از این حرفها احساس فرد مصیبت زده را تغییر نمی‌دهد،اما یك حلقه‌ی ارتباطی منفی به طور ناخود‌آگاه در ذهن فرد شكل ‌می‌گیرد. چند ماه بعد، فرد مصیبت زده روحیه‌ی بهتری دارد و تا حدی این واقعه را فراموش كرده، یا با شرایط جدید وفق داده،ولی ناگهان یكی از دوستانش از راه می‌رسد و دقیقاً به همان نقطه، روی شانه‌ی وی می‌زند و می‌گوید «هی چطوری پسر »شخص مذكور احساس افسردگی شدید می‌كند اما نمی‌داند چرا؟ آیا شما نیز ناگهان افسرده شده‌اید، در حالیكه هیچ دلیلی برای آن نمی‌بینید؟
در اغلب موارد احساس افسرگی به دلیل ارتباطی است كه قبلاً شكل گرفته است.
اگر نسبت به عاملی شرطی شوید با بروز آن احساسی كه در ذهن شما تثبیت شده است بروز خواهد كرد. این عامل تنها یك حركت، مثلاً «زدن بر روی شانه نیست» بلكه می‌تواند عامل شنیداری، شیوه‌های خاص نگاه كردن، یا حتی یك بو مثلاً بوی كیك سیب دستپخت مادرتان .....باشد
در ارتباط یك زوج، شرطی شدن براحتی صورت می‌گیرد، زیرا احساسات در این نوع ارتباطات بسیار قوی است. اگر بین زن و شوهری موارد منفی متعدد بروز كند، بتدریج نسبت به این احساس شرطی خواهند شد و كار به جایی می‌كشد كه می‌گویند: «خدایا دیگر نمی‌توانم تحمل كنم! در این زندگی همواره احساس نارضایتی و رنج می‌كنم» اما شما اكنون آگاه‌تر از آنید كه فریب دام شرطی شدن را بخورید. شما خودتان شكل این حلقه را تعیین خواهید كرد و خود را با مسائلی شرطی می‌كنید كه احساس خوشایندی به شما ببخشد.
اوج احساس ...................................
برای شرطی شدن احساسی كه شخص در ان لحظه دارد بسیار مهم است. اگر می‌خواهید حلقه‌ی ارتباطی محكمی در ذهن‌تان بسازید باید خود را در اوج احساس قرر دهید. باید آن احساس را به گونه‌ای در خود به وجود آورید كه به وضوح لمسش كنید.
در مرحله‌ی بعد احساس را به عواملی كه خود تعیین می‌كنید نسبت دهید. و آنرا در ذهن خود تثبیت نمایید. مثلاً در ذهن خود لمس انگشتان دستتان یا كشیدن پوست دستتان یا ضربه زدن به سر شانه‌تان را به هیجان مربوط كنید.
به خاطر داشته باشید حالتی كه برای تثبیت احساس مثبت و خوشایند خود به كار می‌برید باید قوی‌تر از آن عامل منفی باشد كه نسبت به آن شرطی شده‌اید در غیر این صورت حذف احساس‌های منفی عملی نخواهد بود. اگر احساس منفی شما مثلاً با یك ضربه‌ی محكم در ذهن‌تان تثبیت شده است، هر گاه برای ایجاد حالت مثبت از ضربات آرام استفاده كنید نتیجه‌ای نخواهید گرفت.
مرحله آخر و مهم‌ترین مرحله برای تثبیت احساسات مثبت، مقید بودن به ایجاد مكرر احساس خوبی است كه جایگزین حس منفی قبلی‌تان كرده‌اید. مثلاً اگر خود را نسبت به یك آهنگ شرطی كرده‌اید لازم است هر روز به آن گوش كنید؛در مسیر محل كار، خانه و یا حتی هنگام خواب
روش افراد موفق و قدرتمند ..........................
افراد موفق و قدرتمند به راز شرطی شدن پی برده‌اند و هم از حلقه‌ی ارتباطی ذهنشان بهره می‌گیرند و هم از آنچه دیگران نسبت به آن شرطی شده‌اند به نفع خود استفاده می‌كنند. هر چه تعداد این افراد در جامعه بیشتر باشد آن جامعه خوشبخت‌تر خواهد بود. تبلیغ پپسی را به یاد دارید؟ شركت پپسی تصویر پپسی را در ذهن تماشا چیان به جذابیت مایكل جكسون نسبت داد. شما نیز می‌توانید از همین روش برای تحت تأثیر قرار دادن فرزندان خود استفاده كنید. از كسی كه آنها به عنوان الگو برگزیده‌اند صحبت كنید حتی چیزهایی را كه می‌خواهید خود به فرزندانتان بیاموزید از زبان این الگو به آنها بگویید. برای تأثیر گذاشتن بر دیگران بهتر است مواردی را كه نسبت به ان شرطی شده‌اند بشناسید. این حربه در تجارت بسیار موفقیت آمیز است و می‌توان از آن بهره برد.
قدرت تجسم ...........................................
برای انجام این روش باید رفتاری را كه برای‌تان ناهنجار و ناگوار است در ذهن خود مجسم كنید. به عنوان مثال: ناخن جویدن «امیدوارم از این رفتار به حد كافی خسته و ناراحت شده باشید، زیرا در صورتی كه این ناراحتی را حس نكرده باشید در ذهن‌تان قادر به ربط دادن آن به این رفتار نخواهید بود»خود من (آنتونی )مدتها بود عادت داشتم ناخنهایم را بجوم. شیوه‌های گوناگون گذشته برای ترك این عادت «مثلاً: رنگ زدن روی ناخنها -مالیدن ماده‌ای كه مزه مزخرفی داشت..... )كارساز نشد تنها راهی كه توانست این عادت را از بین ببرد روش تجسم بود.
من خودم را در حالی تصور كردم كه انگشتانم در برابر صورتم قرار داشتند و من می‌خواستم ناخن‌‌‌‌هایم را بجوم. پس خودم را به صورت شخصی در آوردم كه بسیار متشخص به نظر می‌رسید. و آراسته با لباسهای فاخر و گرانبها. با چنین تصویری كاملاً تحت تأثیر قرار می‌گرفتم. چنین مردی هیچ وقت ناخنهای خود را نمی‌جود. ابتدا من تصویر اول را كه در حال ناخن جویدن بود در ذهنم كاملاً بزرگ و واضح كردم و تونی رابینز تصویر نهایی شخصی كه قرار بود باشم را در ابعاد كوچك و ظریف در گوشه‌ی تصویر بزرگ اول گذاشتم؛ بعد تصویر بزرگ منفی را عقب كشیدم عقب، عقب و عقب‌تر! تصویر دورترودورترمی‌شد. حالا تصویر كوچك مثبت خود را جلو آوردم. جلو، جلو و جلوتر! تصویر هر لحظه بزرگ‌تر و شفاف‌تر می‌شد و روی عكس اول را می‌گرفت. اكنون تمام ذهن من پر از تصویر رابینزی شده بود كه از او خوشم می‌آمد. من چندین بار این كار را تكرار كردم و هر بار با جلو و عقب بردن تصاویر صدای كشیده شدن آنها را هم تقلید می‌كردم:غیژژژژ. با ایجاد صدا در بدنم هیجان و نشاط به وجود می‌آوردم.
بیست‌و پنج بار با حد‌اكثر سرعتی كه می‌توانستم این كار را بكنم، روش تجسم را تكرار كردم؛ مغز من دیگر نمی‌توانست ناخن جویدن را تحمل كند. زیرا من فردی ایده‌آل بودم.
چند روز بعد اصلاً ناخن نجویدم، چند باری دستانم به دهانم رفت اما بدون اینكه خود را مجبور كنم آنها را پایین آوردم اما یكبار ناخنم را جویدم. خدای بزرگ، شكست خورده بودم؟!با خود گفتم این روش هم عملی نیست. اما عجب فكر احمقانه‌ای! خیلی زود به خود آمدم. لازم بود دوباره خود را شرطی كنم. بیست و پنج بار دیگر این روش را تكرار كردم و پس از آن دیگر هیچ وقت ناخن‌هایم را به دهانم نبردم. كلید این كار تكرار و سرعت است. با این دو عامل می‌توانید هر تصویری را در چارچوب ذهن‌تان تثبیت كنید.
تمرین امروز .....................
1-احساسی را كه مایلید همواره در وجود شما باشد انتخاب كنید: انگیزه خوشحالی، هیجان، كنجكاوی، امنیت، خلاقیت...
2-خود را به زمانهایی ببرید كه این احساس را داشتید.
3-احساستان را به یك عامل محیطی مربوط سازید مثلاً دستتان را لمس كنید یا انگشتان تان را مشت كنید. این كار را آنقدر تكرار كنید تا احساس كنید نسبت به این امر شرطی شده‌اید. برای تمرین دوم دست كم پانزده بار روش تجسم را برای مواردی مانند از بین بردن افسردگی،یا تبدیل عادت تنبلی به هیجان و فعالیت و .... بكار ببرید
تا بعد
...

نوع مطلب : آنتونی رابینز، موفقیت، 
برچسب ها : موفقیت، نامحدود، آنتونی رابینز، تونی رابینز، رابینز، 20روز، روانشناسی، زندگی برتر،


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :