تبلیغات
پرطرفدار - نقاط ضعف شما(وین دایر)(1)
 
پرطرفدار
ایستادگی كن تا روشن بمانی شمع های افتاده خاموش می شوند...
درباره وبلاگ


هرچه می خواهی آرزو كن هرجایی كه می خواهی برو هرچه كه می خواهی باش چون فقط یكبار زندگی می كنی و برای انجام آنچه می خواهی فقط یك شانس داری... هیچ كس مجبور نیست كاری انجام دهد كه دوست ندارد...
در این وبلاگ هر هفته یكی از بزرگان علم روانشناسی به همراه آثار وی معرفی خواهد شد.
پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید

مدیر وبلاگ : میترا علیزاده
نویسندگان
نظرسنجی
آیا محتوای وبلاگ مفید است؟

یکشنبه 17 مهر 1390 :: نویسنده : میترا علیزاده

در این پست به معرفی كتاب نقاط ضعف شما اثر دكتر وین دایر می پردازیم:

خود شما مسئول شخصیت و احساساتتان هستید.خوشبختی و مثمر ثمر بودن زندگی شما وقتی میسر می گردد كه نسبت به انتخاب هایی كه می كنید،آگاه باشید.شخصیت شما مجموعه انتخاب های شماست و اعتقاد راسخ دارم با مقدار مناسبی از انگیزه و تلاش می توانید چیزی كه انتخاب می كنید،باشید.شما خود مسئول لحظات فعلی تان هستید.

یكی از دوستانم به نام دوریس وارشی بعد از شنیدن یكی از سخنرانی هایم،شعری با عنوان «جهت های نو» را برایم نوشت كه در زیر می آورم:

 

می خواهم تا آنجا كه در توان دارم به سفر خود ادامه دهم

می خواهم به شوقی كه در روانم جاری است دست یابم

و به تغییر محدودیت هایی كه در خود می بینم بپردازم

می خواهم جان و روانم را بالنده یابم

می خواهم زندگی كنم،بمانم و وجود داشته باشم

و حقایقی را از درونم فراشنوم.

 

مسئول زندگی خود باشید:

جوهر عظمت در این است كه شما بتوانید در شرایطی كه دیگران جنون را برمی گزینند،به ارضای نیازهای خود بپردازید.

ازخود بپرسید كه «آیا من از كارهایی كه می خواهم انجام بدهم باید دست بردارم؟آیا آنطور كه دیگران از من می خواهند باید زندگی كنم؟آیا اهمیت دارد كه كارها روی هم تلنبار شوند؟آیا باید دست از زندگی كشید؟» ج.اب شما به این سوالات می تواند در چند كلمه خلاصه شود :

زندگی كن...خودت باش...لذت ببر...دوست بدار...

بار دیگری كه دارید در مورد این تصمیم فكر می كنید كه آیا شما مسئول خود هستید یا نه یا اینكه راه خود را خود انتخاب می كنید،این سوال را از خود بكنید كه «كی بناست بمیرم؟»با چنین دورنمای كلی شما می توانید هم اكنون راه خود را انتخاب كنید و دست از نگرانی،ترس،این سوال كه آیا توان این كار را دارید و احساس گناه نسبت به آنهایی كه قصد دارند برای همیشه زنده بمانند بردارید.

اگر خوشبختید،اگر هرلحظه برای چیز با ارزشی زندگی كنید،شما شخص باهوشی هستید.

افكارتان به خود شما تعلق دارد،می توانید آنها را حفظ كنید،تغییر دهید،با آنها سهیم شوید یا اینكه با آنها محشور شوید.هیچ كس دیگری نمی تواند وارد ذهنتان شود و نمی تواند افكاری مثل شما داشته باشد.شما می توانید افكارتان را كنترل كنید.مغز شما از آن خودتان است و می توانید آنطور كه می خواهید از آنها استفاده كنید.

شما در فرهنگی بزرگ شده اید كه به شما یاد داده است كه شما مسئول احساسات خود نیستید حتی هرچند كه حقیقت منطقی این را می گوید كه شما همیشه مسئول خود هستید.شما یك مشت حرف یادگرفته اید تا از خود در برابر اینكه شما حتما احساسات خود را كنترل می كنید دفاع كنید.

یاد بگیرید كه ناراحت نباشید

آسان نیست كه با روش های جدیدی فكر كنید.شما به یك سری  افكار تضعیف كننده عادت كرده اید.تلاش زیادی لازم است تا همه عادت های فكری ای كه تا كنون بدان ها خو گرفته اید از یاد ببرید.خوشحالی آسان است ولی یاد گرفتن اینكه ناراحت نباشید می تواند مشكل باشد.البته سخت بودن اینكار دلیل نمی شود كه دست از اینكار بكشید.

انتخاب_نهایت آزادی شما

در اینجا موضوع این است كه شما می توانید خوشبختی را برگزینید یا دست كم میتوانید در هر لحظه از زندگی تان بدبختی را برنگزینید.همانطور كه شما آزادید كه خوشبختی را بر بدبختی ترجیح دهید،همانطور هم آزادید كه در وقایع بیشماری از زندگی روزمره خود كامیابی را بر اندوه و ناراحتی ترجیح دهید.

ارزش شما بیش از اینهاست كه از دست كسی ناراحت شوید،بخصوص كسی كه در زندگی تان چندان تاثیری ندارد.پس در جهت تغییر این وضعیت تدابیری را در پیش بگیرید.یا آن را كنار بگذارید یا هركاری از دستتان بر می آید انجام دهید.اما فقط ناراحت نشوید.از مغزتان به نفع خود استفاده كنید و سرانجام وقتی كه كارها برخلاف اتظار شما پیش برود،شما این عادت بزرگ را خواهید داشت كه دیگر ناراحت نشوید.

این فقط ما هستیم كه می توانیم سرنوشت خود را بهتر كنیم یا خود را سعادتمند سازیم.این بسته به ذهن خود شماست كه ذهنتان را كنترل كنید و سپس یاد بگیرید كه آنطور كه می خواهید احساس و رفتار كنید.

اهمیت زیستن در لحظه فعلی

یاد بگیرید در زمان حاضر زندگی كنید.زیستن در لحظه فعلی یا در تماس بودن با زمان حاضر اساس یك زندگی ثمربخش است.وقتی كه راجع به آن فكر می كنید،متوجه می شوید كه در واقع هیچ لحظه دیگری وجود ندارد كه بتوانید برای همیشه با آن زندگی كنید.زمان حاضر همین زمانیاست كه وجود دارد و زمان آینده فقط لحظه فعلی دیگری است كه با فرا رسیدنش با آن زندگی می كنید.یك چیز روشن است و آن این است كه ات وقتی كه آینده پدیدار نگردد شما نمی توانید با آن زندگی كنید.در هر حال مسئله این است كه ما در فرهنگی زندگی می كنیم كه به زمان حاضر توجهی نمیكند و فقط به آینده می نگرد: «به پی امدها فكر كنید.خوش گذران نباشید.به فردا فكر كنید.برای زمان بازنشتگی تان برنامه ریزی كنید»

اگر به خود اجازه دهید كه به لحظه فعلی_ان لحظه گریزانی كه همیشه با شماست_ فرو روید می توانید به بهترین وجه آن را تجربه كنید.مجذوب همه لحظات شوید و متوجه باشید كه گذشته لحظه ای است كه سپری شده است و آینده لحظه ای است كه وقتش فرا می رسد.لحظه فعلی را بدست گیرید چرا كه این تنها لحظه ای است كه در اختیار دارید و به یاد بسپارید كه آرزو كردن،امید داشتن و تاسف خوردن معمولترین و خطرناكترین تاكتیك های گریز از زمان است.معمولا دوری جستن از زمان حاضر به خیال پردازی از آینده منجر می شود.در لحظه اعجاز آمیزی از آینده،زندگی دگرگون می شود،هرچیزی سر جای خود قرار می گیرد و شما خوشبختی را در می یابید!

 

نوع مطلب : وین دایر، موفقیت، 
برچسب ها : روانشناسی، روان شناسی، موفقیت، نقاط ضعف شما، پیشرفت، انرژی، مثبت، بزرگان، كتاب ها، كتاب، كتابها، وین دایر، دایر، زندگی بهتر، زندگی ایده آل،


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :