تبلیغات
پرطرفدار - نقاط ضعف شما(وین دایر)(4)
 
پرطرفدار
ایستادگی كن تا روشن بمانی شمع های افتاده خاموش می شوند...
درباره وبلاگ


هرچه می خواهی آرزو كن هرجایی كه می خواهی برو هرچه كه می خواهی باش چون فقط یكبار زندگی می كنی و برای انجام آنچه می خواهی فقط یك شانس داری... هیچ كس مجبور نیست كاری انجام دهد كه دوست ندارد...
در این وبلاگ هر هفته یكی از بزرگان علم روانشناسی به همراه آثار وی معرفی خواهد شد.
پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید

مدیر وبلاگ : میترا علیزاده
نویسندگان
نظرسنجی
آیا محتوای وبلاگ مفید است؟

دوشنبه 18 مهر 1390 :: نویسنده : میترا علیزاده

دست كشیدن از گذشته مستلزم این است كه دست به مخاطره بزنید.شما می توانید یاد بگیرید آنطور كه می خواهید باشید.

عواطف بیهوده_احساس گناه و نگرانی

اگر شما معتقد باشید كه احساس گناه یا نگرانی طولانی،رویداد گذشته یا آینده ای را تغییر خواهد داد،پس شما بر روی سیاره دیگری با نظامی متفاوت از واقعیت زندگی می كنید.احساس گناه به معنی این است كه شما لحظات فعلی خود را از طریق رفتار گذشته تان از تكاپو می اندازید،در حالی كه نگرانی تدبیری است كه شما را در زمانحال به خاطر چیزی در آینده از تكاپو می اندازد_غالبا چیزی كه شما نسبت به آن هیچ كنترلی ندارید.

رابرت جونز بوردت در كتاب روز طلایی نوشت:

این تجربه امروز نیست كه آدمها را دیوانه می سازد،بلكه این احساس ندامت نسبت به چیزی كه دیروز اتفاق افتاده و همچنین دلظوره از چیزی كه ممكن است فردا اتفاق بیفتد،آنها را دیوانه می سازد.

كتاب روز طلایی بوردت واقعا از امروز صحبت می كند و بیهودگی و احساس گناه و نگرانی را با این كلمات بیان می كند:

دو روز در هفته وجود دارد كه نسبت به آن هرگز دچار دلشوره نمی گردم.دو روز فارغ از دلواپسی،دو روزی كه از ترس و نگرانی عاری هستم.یكی از این روزها دیروز است... و روز دیگری كه دلواپسش نیستم فردا است.

احساس گناه بیهوده ترین نقطه ضعف ها به شمار می رود.این رفتار به مراتب بیشترین انرژی عاطفی آدمی را هدر می دهد.چرا؟زیرا بنا به تعریف،چیزی كه قبلا اتفاق افتاده لحظه فعلی شما را از كار می اندازد و همچنین احساس گناه به هر مقدار كه باشد هیچگاه نمی تواند گذشته شما را تغییر دهد.

شما می توانید دائما یكجا بنشینید و به خاطر اینكه چقدر آدم بدی بوده اید گریه و زاری سر دهید و تا پایان عمر احساس گناه كنید،با این حال حتی یك ذره از احساس گناه كاری را در جهت تصحیح رفتار گذشته تان انجام نمی دهد.پس از این كار دست بكشید!احساس گناه شما تلاشی است در جهت تغییر گذشته و همینطور برآورده كردن این خواسته كه كاشكی اینطور پیش نمی آمد.ولی گذشته سپری شده است و برای تغییر آن دیگر كاری از دست شما بر نمی آید.

دست از گذشته بردارید!چرا كه با انتخاب احساس گناه هرگز گذشته تان تغییر پیدا نمی كند.این جمله را به زیور خودآگاهی تان بیارایید: احساس گناه من نه تنها گذشته را تغییر نمی دهد بلكه مرا شخص بهتری نمی سازد.

چیزی نیست كه نگرانش شویم! البته كه چیزی نیست.شما از همین الان می توانید بقیه عمر خود را صرف نگرانی نسبت به آینده كنید ولی احساس نگرانی هر اندازه كه باشد چیزی را تغییر نخواهد داد.بخاطر داشته باشید كه وقتی اتفاقات احتمالی آینده شما را در زمان حاضر از حركت باز می دارد شمادچار نگرانی شده اید.باید دقت كنید كه نگرانی را با موضوع برنامه ریزی برای آینده اشتباه نگیرید.

به جای اینكه لحظات فعلی خود را صرف نگرانی از آینده كنید،این لحظات را زمانی برای زندگی كردن قلمداد كنید.وقتی خود را نگران می یابید،از خود سوال كنید«اینك با صرف این لحظه تشویش آمیز از چه چیز دارم فرار می كنم؟»پس به
آنچه كه از آن فرار می كنید حمله ور شوید.عمل بهترین پادزهر نگرانی است.

بارها و بارها از خود بپرسید«آیا با نگران شدن نسبت به چیزی تغییری در وضع آن پیش می آید؟»زمان نگرانی خود را به دوره های كوتاهتری تقلیل دهید.اگر شما بی اختیار دلواپس فردا باشید و همیشه نگران این باشید كه برای روز بعد چقدر پول دارید،پولتان را همین امروز خرج كنید.مثل ثروتمندی باشید كه هر وقت بخواهد ولخرجی می كند.

لوئیس كارول در كتاب آلیس از میان آینه از زندگی در زمان حاضر سخن می گوید:

«رسم این است كه خود را به دیروز و فردا اختصاص دهیم.

ولی هیچگاه خود را به امروز اختصاص ندهیم.

آلیس با اعتراض گفت : باید زمانی را به امروز اختصاص داد.»

خودتان چطور؟آیا خود را به امروز اختصاص می دهید؟چنانچه زمانی را به خود اختصاص می دهید،نظرتان راجع به زمان حاضر چطور است؟

نوع مطلب : وین دایر، موفقیت، 
برچسب ها : كتاب ها، رانشناسی، روان شناسی، موفقیت، كتابها، كتاب، انرگی، پیشرفت، مثبت، بزرگان، وین دایر، دایر، زندگی بهتر، زندگی ایده آل،


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :