تبلیغات
پرطرفدار - نقاط ضعف شما(وین دایر)(5)
 
پرطرفدار
ایستادگی كن تا روشن بمانی شمع های افتاده خاموش می شوند...
درباره وبلاگ


هرچه می خواهی آرزو كن هرجایی كه می خواهی برو هرچه كه می خواهی باش چون فقط یكبار زندگی می كنی و برای انجام آنچه می خواهی فقط یك شانس داری... هیچ كس مجبور نیست كاری انجام دهد كه دوست ندارد...
در این وبلاگ هر هفته یكی از بزرگان علم روانشناسی به همراه آثار وی معرفی خواهد شد.
پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید

مدیر وبلاگ : میترا علیزاده
نویسندگان
نظرسنجی
آیا محتوای وبلاگ مفید است؟

سه شنبه 19 مهر 1390 :: نویسنده : میترا علیزاده

كشف ناشناخته ها

احتمالا اوقاتی كه بیشتر به خاطر می آورید،اوقاتی هستند كه شما بی اختیار در آن زندگی می كردید،هرچه می خواستید انجام می دادید و با مسرت خاطر در انتظار چیزهای ناشناخته بودید.به تجربه های تازه گرایش پیدا كنید.اگر شما كاملا به خودتان اعتقاد داشته باشید،هر كاری را می توانید انجام دهید.اگر شما تصمیم بگیرید كه به قلمرویی وارد شوید كه هیچ پشتیبانی در آن نداشته باشید می توانید از كل تجربه های بشر استفاده كنید.

شاید شما این را پذیرفته باشید كه شخصیت شما شكننده است و با وارد شدن به مسائلی كه هرگز در آن نبوده اید،شخصیت شما خرد می گردد.اینها همه اش حرف است.شما اسوه ای از توانایی هستید.اگر شما با چیز تازه ای روبرو شوید،خرد و مضمحل نمی گردید.در واقع اگر شما در زندگی خود از یكنواختی بدر آیید،به احتمال زیاد دچار اضمحلال روحی نمی گردید.ملالت،روح آدمی را تضعیف می كند و مغایر با سلامت روانی است.

شما می توانید هر كاری كه می خواهید انجام دهید تنها به خاطر اینكه دوست دارید اینكار را بكنید.لزومی ندارد كه برای هر كاری كه می كنید دلیلی داشته باشید.دنبال دلیل گشتن برای هر كاری یك نوع طرز تفكری است كه شما را از تجربه های جدید و مهیج باز می دارد.وقتی كه شما بچه بودید می توانستید به مدت یك ساعت با یك ملخ بازی كنید بدون اینكه حتی دلیلی برای اینكار داشته باشید،شما فقط از اینكار خوشتان می آمد.همین و بس.

آنچه كه مختارید بدانید این است كه شما نباید مكررا هرچیزی را به هركس از جمله خودتان توجیه كنید.

به رفتار خود جوش خود نظری عمیق بیندازید.آیا میتوانید به چیز جدیدی گرایش پیدا كنید یا اینكه سرسختانه به رفتار خوگرفته تان توسل می جوئید؟خودجوشی به معنی این است كه شما قادر باشید هرچیزی را بلافاصله امتحان كنید بدین خاطر كه این چیزی است كه از آن لذتمی برید.آدم های بله قربان گو آدم های خودجوشی نیستند.آدم های سرسخت هرگز رشد نمی كنند.آنها مایلند كارهای خودرا مثل همیشه انجام دهند.سرسختی اساس هر پیش داوری و تعصب است.

خودجوش بودن به معنای این است كه پیش داوری های خود را از بین ببرید و به خود اجازه دهید كه با مردم و عقاید جدید روبرو شوید.

در دام «همیشه برای خودم برنامه دارم»نیفتید.اصلا چیزی به نام خودجوشی برنامه ریزی شده وجود ندارد.این دو مورد با هم تناقض دارند.نگذارید طرح و برنامه از شما پیشی بگیرد.

امنیت به معنی این است كه بدانید چه چیز دارد اتفاق می افتد،امنیت به معنی عدم تكاپو،عدم مخاطره و عدم چالش است.امنیت به معنی نبود رشد و نبود رشد به معنی مرگ است.خاطر جمعی رشد و تكاپو را از بین می برد.

پس امنیت را مجددا می توان اینطور تعریف كرد: امنیت دانشی استكهمی توانید به كمك آن با هرچیزی از جمله امنیت خارجی روبرو شوید،به دام این نوع امنیت خارجی كه شما را از قابلیت زندگی،رشد و كامیابی باز می دارد نیفتید.به آن دسته از مردمی كه فاقد امنیت خارجی هستند نظری بیندازید.آنها افرادی هستند كه اصلا برای زندگی برنامه ریزی نمی كنند،دست كم می توانند چیزهای جدیدی را تجربه كنند و از دام همیشه خاطر جمع بودن دوری كنند.

جیمز كانوا در كتاب «آیا شما دوست من خواهی بود »در شعر كوچك خود با عنوان «روزی» به چه گیرایی از امنیت سخن می گوید:

روزی دور خواهم شد

 و آزاد می گردم

و آن چیزهای بی حاصل را،

آن چیزهای بی حاصل اطمینان بخش را ترك می كنم.

و بدون بهجا گذاشتن نشانی آنجا را ترك خواهم كرد.

و برای دست كشیدن از این دنیا،

بر دشت لم یزرعی پا می گذارم

سپس مانند اطلس بی مشغله

از دلشورگی رهایی می یابم.

 

گربه ها موش ها را شكار می كنند.اگر آنها یكبار موفق نشوند یكبار دیگر سعی می كنند.آنها یك جا لم نمی دهند و ناله نمی كنند و از اینكه موش در بار اول از چنگشان در رفته شكوه سر نمی دهند یا به خاطر شكست خوردنشان اعصابشان خرد نمی شود.رفتار طبیعی بدین صورت است!لذا،چرا شما همین منطق را در مورد رفتارتان به كار نمی برید و ترس از شكست خوردن را رها نمی كنید.

نوع مطلب : وین دایر، موفقیت، 
برچسب ها : روانشناسی، كتاب ها، موفقیت، پیشرفت، انرژی، مثبت، كتاب، بزرگان، وین دایر، دایر، زندگی بهتر، زندگی ایده آل، روان شناسی،


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :