تبلیغات
پرطرفدار - قدرت اسطوره(جوزف كمبل)(2)
 
پرطرفدار
ایستادگی كن تا روشن بمانی شمع های افتاده خاموش می شوند...
درباره وبلاگ


هرچه می خواهی آرزو كن هرجایی كه می خواهی برو هرچه كه می خواهی باش چون فقط یكبار زندگی می كنی و برای انجام آنچه می خواهی فقط یك شانس داری... هیچ كس مجبور نیست كاری انجام دهد كه دوست ندارد...
در این وبلاگ هر هفته یكی از بزرگان علم روانشناسی به همراه آثار وی معرفی خواهد شد.
پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید

مدیر وبلاگ : میترا علیزاده
نویسندگان
نظرسنجی
آیا محتوای وبلاگ مفید است؟

چهارشنبه 27 مهر 1390 :: نویسنده : میترا علیزاده

چگونه آگاهی خود را متحول كنیم؟

بستگی به آن دارد كه بخواهید درباره ی چه موضوعی فكر كنید.هدف از مراقبه همین است.سراسر زندگی نوعی مراقبه،وغالبا بدون قصد قبلی است.گروه كثیری از مردم،بیشتر اوقات زندگی خود را صرف مراقبه در این باره می كنند كه از كجا پول بدست آورند و چگونه آن را خرج كنند.اگر خانواده ای دارید كه باید از آن مراقبت كنید،نگران خانواده ی خود هستید.

اینها همه دلمشغولی های مهمی هستند،اما غالبا به شرایط مادی می پردازند.اما چگونه می خواهید آگاهی معنوی خود را به فرزندانتان منتقل كنید،در حالی كه خود از آن بی بهره اید؟چگونه آن را به دست می آورید؟اسطوره هایی كه می توانند ما را به سطحی معنوی از آگاهی هدایت كنند كدامند؟

انسان نباید تسلیم قدرت های بیرونی شود،بلكه باید بر آنها فرمان براند.مساله این است كه چگونه باید این كار را انجام دهد.

دشمنت را دوست بدار.گشوده باش.داوری نكن.همه ی اینها چیزهایی بودایی اند.اینها در اسطوره وجود دارند.

تا مدت های مدید دیگر فاقد اسطوره شناسی خواهیم بود.چیزها سریع تر از آن تغییر می كنند كه اسطوره ای شوند.اسطوره ها و رویاها از یكجا می آیند.آنها حاصل نوعی ادراك اند،و سپس در قالبی نمادین بیان خود را پیدا می كنند.تنها اسطوره ای كه ارزش دارد در آینده ی نزدیك درباره اش فكر شود،اسطوره ای است كه از كل این سیاره سخن می گوید،نه این شهر و مردم آن،بلكه كل سیاره و همه ی كسانی كه روی آن زندگی می كنند.

سفر به دنیای درون

یكی از چیزهایی كه در اسطوره پیش می آید آن است كه در قعر هاویه صدای رستگاری به گوش می رسد.لحظه ی تاریك،لحظه ای است كه پیام واقعی تحول در شرف آمدن است.درتاریك ترین لحظه نور فرا می رسد.

زمان رویا زمانی است كه پس از خواب وارد آن می شوید،و رویائی می بینید كه درباره شرایط دایمی روان شما،بدان گونه كه به شرایط موقت زندگی شما در حال حاضر مرتبط می شود،صحبت می كند.فروید می گوید،حتی مشروح ترین رویاها نیز كاملا مشروح نیست.رویا منبع پایان ناپذیری از اطلاعات روحی درباره ی خود شما است.

چگونه به رویاهایمان توجه كنیم؟

سطحی از رویا كه به مسایلی از قبیل «آیا این امتحان را با موفقیت می گذرانم»،«آیا با این دختر ازدواج می كنم» ، سروكار دارد سطحی كاملا شخصی است.اما در سطحی دیگر، مسئله گذراندن امتحان،صرفا یك مسئله ی شخصی نیست.هر انسانی باید از نوعی آستانه بگذرد.برای مثال مسئله رویارویی با مرگ برای همه وجود دارد.این یك رمزو راز معیار است.

همه كاری كه باید انجام دهید آن است كه در وهله اول رویا را به خاطر بسپارید و بعد یادداشت كنید.سپس پاره ی كوچكی از رویا،یك یاد و انگاره یا فكر را در نظر بگیرید و به تداعی بپردازید.آنچه كه به ذهنتان می رسد،مرتبا و بارها و بارها بنویسید.مشاهده خواهید كرد كه رویامبتنی بر پیكره ای از تجارب است كه به نوعی در زندگی شما اهمیت دارد، و نمی دانسته اید كه بر شما تاثیر می گذارد.بزودی رویای بعدی فرا می رسد و تفسیر شما به جلو حركت می كند.

نوع مطلب : جوزف كمبل، موفقیت، 
برچسب ها : اسطوره شناسی، موفقیت، انرژی مثبت، كتابهای موفقیت، جوزف كمبل، ژوزف كمبل، قدرت اسطوره، روانشناسی موفقیت، تفكر مثبت،


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :