تبلیغات
پرطرفدار - قدرت اسطوره(جوزف كمبل)(6)
 
پرطرفدار
ایستادگی كن تا روشن بمانی شمع های افتاده خاموش می شوند...
درباره وبلاگ


هرچه می خواهی آرزو كن هرجایی كه می خواهی برو هرچه كه می خواهی باش چون فقط یكبار زندگی می كنی و برای انجام آنچه می خواهی فقط یك شانس داری... هیچ كس مجبور نیست كاری انجام دهد كه دوست ندارد...
در این وبلاگ هر هفته یكی از بزرگان علم روانشناسی به همراه آثار وی معرفی خواهد شد.
پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید

مدیر وبلاگ : میترا علیزاده
نویسندگان
نظرسنجی
آیا محتوای وبلاگ مفید است؟

یکشنبه 1 آبان 1390 :: نویسنده : میترا علیزاده

آیا كتاب ببیت سینكلر لویس را خوانده اید؟

سطر آخر آن را به یاد دارید؟ « در سراسر زندگیم هرگز كاری را كه می خواسته ام انجام نداده ام.»

این انسانی است كه هیچ گاه وجد خود را دنبال نكرده است.من این سطر را هنگامی شنیدم كه در سارا لارنس درس می دادم.پیش از آنكه ازدواج كنم عادت داشتم نهار و شام را در رستوران بخورم.پنجشنبه شب ها خدمتكاران در برونشویل به مرخصی می رفتند، و بسیاری از خانواده ها شام را در رستوران صرف می كنردند.غروب یك روز زیا در رستوران مورد علاقه ی خود نشسته بودم، و در میز كنار من یك پدر، یك مادر، و یك پسربچه ی لاغر اندام و حدودا دوازده ساله نشسته بودند.پدر رو به پسر كرد و گفت: «آب گوجه فرنگیت را بخور.»

پسر گفت: « نمی خواهم.»

پدر با صدایی بلندتر گفت:« آب گوجه فرنگیت را بخور.»

مادر گفت:« مجبورش نكن كاری را كه نمی خواهد انجام دهد.»

پدر به او نگاه كرد و گفت:« اگر بخواهد هر كاری را كه دلش می خواهد انجام دهد نمی تواند زندگی كند.اگر بخواهد هر كاری را كه دوست دارد انجام دهد،خواهد مرد.به من نگاه كن.در سراسر زندگیم هرگز كاری را كه می خواسته ام انجام نداده ام.»

و من به خود گفتم:« خدای من، این ببیت است كه تناسخ پیدا كرده است.»

این انسانی است كه هیچگاه وجد خود را دنبال نكرده است.شاید در زندگی موفقیت هایی كسب كنید،اما بعدا كه به آن فكر كنید با خود بگویید،این چه جور زندگی ای بود؟چه فایده ای داشت كه در سراسر زندگی كاری را كه می خواستید انجام ندادید؟

من همیشه به دانشجویانم می گویم: جایی بروید كه جسم و روحتان خواستار آن است.وقتی كه احساسی دارید، روی آن بایستید، و نگذارید كسی شما را منصرف كند.

اگر وجد خود را دنبال كنید چه اتفاقی می افتد؟

سعادتمند می شوید.در قرون وسطا، انگاره ی مطلوبی كه در بسیاری از متون به چشم می خورد «گردونه ی بخت» است.گردونه یك توپی و یك طوقه ی چرخان دارد.اگر به طوقه ی گردونه بخت متصل باشید،ممكن است بالا و در حال پایین رفتن،یا پایین و در حال بالا آمدن باشید.اما اگر در توپی یا مركز گردونه باشید،همیشه در یك محل قرار دارید.این مفهوم پیوند ازدواج است_من در كنار تو هستم، در سلامت یا بیماری، ثروت یا فقر، در حال صعود یا افول.

من تو را به عنوان مركز خود انتخاب می كنم، و تو سعادت من هستی،نه ثروتی كه ممكن است برایم بیاوری، و نه منزلت اجتماعی، بلكه خود تو.این عمل نوعی دنبال كردن وجد است.

برای كسی كه بخواهد چشمه ی جوشان زندگی جاودان،یا سعادت را نصیب خود سازد چه توصیه ای دارید؟

همواره تجاربی را از سر می گذرانیم كه در مواقعی حسی از این قضیه را به ما القا می كند،یعنی درباره ی اینكه سعادت مان كجا است حسی شهودی پیدا می كنیم.باید این حس را قاپید.

هیچ كس نمی تواند به شما بگوید چه اتفاقی خواهد افتاد.باید یاد بگیرید كه عمیق خود را درك كنید.

نوع مطلب : جوزف كمبل، موفقیت، 
برچسب ها : روانشناسی موفقیت، روان شناسی موفقیت، كتابهای موفقیت، انرژی مثبت، تفكر مثبت، قدرت اسطوره، جوزف كمبل، ژوزف كمبل، زندگی بهتر، زندگی ایده آل، جملات بزرگان،


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :