تبلیغات
پرطرفدار - قدرت اسطوره(جوزف كمبل)(7)
 
پرطرفدار
ایستادگی كن تا روشن بمانی شمع های افتاده خاموش می شوند...
درباره وبلاگ


هرچه می خواهی آرزو كن هرجایی كه می خواهی برو هرچه كه می خواهی باش چون فقط یكبار زندگی می كنی و برای انجام آنچه می خواهی فقط یك شانس داری... هیچ كس مجبور نیست كاری انجام دهد كه دوست ندارد...
در این وبلاگ هر هفته یكی از بزرگان علم روانشناسی به همراه آثار وی معرفی خواهد شد.
پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید

مدیر وبلاگ : میترا علیزاده
نویسندگان
نظرسنجی
آیا محتوای وبلاگ مفید است؟

دوشنبه 2 آبان 1390 :: نویسنده : میترا علیزاده

من سعادت خود را دنبال می كردم.به این دلیل وارد مقوله ی سعادت شدم كه در سانسكریت كه زبان معنوی بزرگ جهان است، سه اصطلاح وجود دارد كه به معنی حاشیه یا محل پریدن به قلمرو امر متعال است : ست، شیت، و آناندا.

 

واژه ی « ست» به معنی هستی، «شیت» به معنی آگاهی، و «آناندا» به معنی سعادت یا وجد است من با خود فكر كردم، «نمی دانم آگاهی من آگاهی درستی است یا نه،نمی دانم آنچه درباره ی هستی خود می دانم، به درستی همان هستی من است یا نه،اما می دانم كه وجدم در كجا است.پس بگذار به وجدم بچسبم، زیرا آگاهی و هستی مرا برایم به ارمغان خواهد آورد.»

 

فكر می كنم این برداشت به خوبی عمل كرده است.آیا ما هرگز حقیقت را می دانیم؟ آیا هرگز آن را پیدا می كنیم؟

هر شخصی می تواند عمق، تجربه، و نوعی اعتقاد به تماس با ست_ شیت_ آناندای خود، یا هستی خود از طریق آگاهی و سعادت را داشته باشد.مذهبی ها به ما می گویند تا زمانی كه نمیریم و به بهشت نرویم نمی توانیم واقعا سعادت را تجربه كنیم.اما به عقیده ی من، مادام كه زنده هستید تا می توانید به این تجربه بپردازید.سعادت اكنون است.

در اوقات شگفت انگیزی كه در بهشت هستید چنان محو تماشای جمال خداوند خواهید شد كه فرصت پرداختن به تجربه ی شخصی خویش را نخواهید داشت.بهشت محل تجربه كردن نیست، جای این كار همین جا است.

هنگامی كه سعادت خود را دنبال می كنید، آیا پیش آمده است كه مثل من در بعضی لحظات،حس كنید كه دست هایی پنهان به شما كمك می كنند؟

این مطلب معجزه آسا است.من حتی اعتقادی خرافی دارم كه در نتیجه ی حضور همیشگی دست های پنهان در من نشو و نما كرده است.آن عقیده این است كه چنانچه سعادت خود را دنبال كنید، خود را در مسیری انداخته اید كه همواره وجود داشته و در انتظار شما بوده است، و آن نوعی از زندگی كه باید بگذرانید،همانی است كه می گذرانید.

 

وقتی بتوانید این مطلب را ببینید، با كسانی ملاقات خواهید كرد كه در حوزه ی سعادت شما هستند، و درها را به روی شما می گشایند.حرف من این است كه سعادت خود را دنبال كنید، و ترس به خود راه ندهید، در این صورت در جایی كه انتظارش را ندارید درها به روی شما گشوده خواهند شد.

كسی كه امكانات حمایت نامریی ندارد كسی است كه همدردی را بر می انگیزد،او انسانی فقیر است.دیدن تلوتلو خوردن او در حالی كه همه ی آب های زندگی در همان جا جاری هستند، واقعا رقت انگیز است.

 

هركجا كه هستید_ اگر سعادت خود را دنبال كنید، از این تازگی، و این حضور زندگی در درون خویش، همواره لذت خواهید برد.

 

اتورنك در كتاب كوچك و مهم اش اسطوره ی ولادت قهرمان توضیح می دهد كه هر كسی در متولد شدن قهرمان است، زیرا یك تحول عظیم روانشناختی و جسمانی را از سر می گذراند، از یك موجود آبزی كوچك كه در قلمروی از مایع مشیمه ای زندگی می كند، به یك پستاندار هوازی كه نهایتا باید بر پای خود بایستد تبدیل می شود.این فرآیند، تحولی عظیم است، و چنانچه آگاهانه بر عهده گرفته می شد، می توانست عملی قهرمانانه باشد.برای مادر نیز كه كل این عمل را امكانپذیر می كرد، عملی قهرمانانه بود.نوع مطلب : جوزف كمبل، موفقیت، 
برچسب ها : روانشناسی موفقیت، روان شناسی موفقیت، انرژی مثبت، تفكر مثبت، كتابهای موفقیت، كتاب های موفقیت، جوزف كمبل، ژوزف كمبل، قدرت اسطوره، زندگی بهتر، زندگی ایده آل،


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :