تبلیغات
پرطرفدار - قدرت اسطوره(جوزف كمبل)(8)
 
پرطرفدار
ایستادگی كن تا روشن بمانی شمع های افتاده خاموش می شوند...
درباره وبلاگ


هرچه می خواهی آرزو كن هرجایی كه می خواهی برو هرچه كه می خواهی باش چون فقط یكبار زندگی می كنی و برای انجام آنچه می خواهی فقط یك شانس داری... هیچ كس مجبور نیست كاری انجام دهد كه دوست ندارد...
در این وبلاگ هر هفته یكی از بزرگان علم روانشناسی به همراه آثار وی معرفی خواهد شد.
پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید

مدیر وبلاگ : میترا علیزاده
نویسندگان
نظرسنجی
آیا محتوای وبلاگ مفید است؟

سه شنبه 3 آبان 1390 :: نویسنده : میترا علیزاده

كسی كه به جای شركت در مسابقات قهرمانی به تماشای آن می نشیند، در واقع در آنچه حاصل می شود به نیابت حضور دارد.اما وقتی به این مسئله فكر كنید كه مردم در تمدن ما واقعا چه مسیری را طی می كنند، درمی یابید كه انسان مدرن بودن بسیار غم انگیز است.جان كندن دشوار اغلب كسانی كه ناگزیرند نان خانواده را تامین كنند، نوعی نابودی زندگی است.

 

به نظر می رسد دنیای ما از ارزش های معنوی تهی شده است.مردم احساس ناتوانی می كنند.به نظر من، ناتوانی، ملالی كه مردم حس می كنند، و بیگانگی آنها با نظم جهانی اطرافشان، ماجرای جامعه جدید است.شاید به قهرمانی نیاز داشته باشیم كه تمینات درونی تر ما را به صدا درآورد.

نمی توان گفت زندگی بیهوده است، چون به گورستان ختم می شود.دریكی از اشعار پیندار، شاعر تغزلی یونان باستان، سطر الهام بخشی وجود  دارد كه در بزرگداشت یك جوان، به مناسبت پیروزی او در یك مسابقه ی كشتی، در بازی های معبد دلفی سروده شده است.پیندار می نویسد:

« چه هستند، هر یك از مخلوقات روزگار؟ و چه نیستند؟ انسان چیزی جز رویای یك سایه نیست.با این همه آنگاه كه پرتویی از خورشید چنان هدیه ای از آسمان فرود می آید، نور پرتو افشان و زندگی آرام، به وجود انسان وابسته اند.»

این ضرب المثل نومیدانه كه می گوید:« بیهودگی، بیهودگی، همه چیز بیهوده است.» درست نیست.خود این لحظه بیهوده نیست، بلكه نوعی پیروزی و شعف است.

 

بسیار محتمل است كه شما چنان تحت تاثیر آرمان ها و فرامین همسایه تان باشید كه ندانید خودتان واقعا چه می خواهید، و چه می توانید باشید.به گمان من كسی كه در یك موقعیت اجتماعی كاملا سخت گیرانه و مقتدارنه بزرگ شده باشد، بعید است كه بتواند به معرفتی از خودش برسد.

در هر لحظه از زمان به شما گفته شده است كه دقیقا چكار باید بكنید.این همان كاری است كه ما انجام می دهیم.به عنوان كودك در مدرسه، همواره كاری را انجام می  دهید كه از شما خواسته می شود، و به همین دلیل است كه روزهای باقیمانده تا تعطیلات را شمارش می كنید، تا روزی فرا برسد كه می خواهید خودتان باشید.

 

یكی از راههای خوب یاد گرفتن پیدا كردن كتابی است كه به نظر می رسد به مسایلی كه شما با آنها سرو كار دارید می پردازد.چنین كتابی مطمئنا سرنخهایی به شما خواهد داد.

 

نفس زندگی مقصدی دارد، زیرا در مكان های مختلف، مقاصد گوناگونی دارد.اما می توان گفت، هرتجسمی امكانات بالقوه ای دارد، و ماموریت زندگی، متحقق كردن این امكان بالقوه است.چگونه این كار را انجام می دهید؟ پاسخ من این است كه :« وجد خود را دنبال كنید.»

 

 چیزی در درون شما وجود دارد كه می داند چه هنگام در مركز قرار دارید، و كی در مسیر پرتو نور یا خارج از آن هستید.چنانچه برای به دست آوردن پول، نور را واگذارید، زندگی را از دست داده اید.اما اگر درمركز بمانید و پول ه دست نیاورید، همچنان وجد خود را خواهید داشت.آنچه اهمیت دارد مقصد نیست، بلكه سفر است.

همان طور كه كارل فراید گراف دوركهایم می گوید:« هنگامی كه در سفر هستید، و مقصد مرتبا دورتر و دورتر می شود، متوجه می شوید كه مقصد واقعی همان سفر است.»

 

 

نوع مطلب : جوزف كمبل، موفقیت، 
برچسب ها : روانشناسی موفقیت، روان شناسی موفقیت، انرژی مثبت، تفكر مثبت، كتاب های موفقیت، كتابهای موفقیت، زندگی بهتر، زندگی ایده آل، جوزف كمبل، ژوزف كمبل، قدرت اسطوره،


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :